dressage-results-icon-150x150Everyone enjoyed a warm sunny day at Chiverton where the 3 Bailey's qualifier classes were very well supported, especially class 3 with an entry of 19!

In dramatic style it was headed jointly with Sam Rees and Charlotte Bennett sharing first place and qualifying for the Badminton Dressage Championship on the 15th July in the 'Grassroots' Preliminary Class.

The 'Middle of the Road' Novice class was equally competitive and Charlotte emerged again the winner with Grace Boulton close behind on Tweedle Dum.

In the Elementary the standard was high and first and second were only split by the collective marks but it was a delighted Maggie Docking who took first place on Paybacktime with Gwen Knight on Talisman also qualifying! Gwen also took the Freestyle to Music class. The early classes were also well supported but it was local Trainer Dom Mills who won both the Preliminary 4 class and Preliminary 12 riding quality young horses with a great future in dressage!
Thanks to all judges, writers and stewards not forgetting the wonderful John Hall who scores for most of our shows in a brilliantly efficient way. paid only by Haribo Starmix!!!


Next show is the 21st April at Chyverton Park where there will be fun Pairs, Teams and Music classes and a chance to ride in the long arena outdoors. Please come and join us there!

Class 1 - Preliminary No 4(2002)

Place

Horse

Rider

Points

Percentage

Notes

1

Tegan

Dom Mills

132

60.00

 

2

Crabbies Ginger

Andrea Casley

129

58.60

 

2

Rhys

Wenna Ellis

129

58.60

 

4

Robbie

Caroline Martin

128

58.10

 

5

Star

Dom Mills

126

57.20

 

6

Hardy

Alannah Angilley

120

54.50

 

 

Nell

Alison Powell

119

54.00

 

 

Airgusta

Kay chapman

115

52.20

 

 

Auglish Castillio

Mandy Lean

 

 

DNS

 

Class 2 - Preliminary No 12 (2005)

 

Place

Horse

Rider

Points

Percentage

Notes

1

Hardy

Dom Mills

175

70.00

 

2

Zeus of Gemini

Jess Robson

174

69.60

 

3

Try Your Luck

Cally Osborne

171

68.40

 

4

Demi

Emily Matthew

170

68.00

 

4

Willow

Margaret Latham

170

68.00

 

6

Star

Dom Mills

167

66.80

 

 

Coswarth Glad Rags

Anne Richardson

159

63.60

 

 

Fleur

Ali Felton

158

63.20

 

 

Hollyday

Laima Davies

157

62.80

 

 

Firefly Imp

Dee Hall

156

62.40

 

 

Crabbies Ginger

Andrea Casley

155

62.00

 

 

Nell

Alison Powell

148

59.80

 

 

Airgusta

Kay Chapman

147

59.60

 

 

Bit of a Devil

Christie Pascoe

142

56.80

 

Class 3 - OPEN - Baileys Horse Feeds Grass Roots Preliminary No14 (2006)

Place

Horse

Rider

Points

Percentage

Notes

1

Madison

Sam Rees

170

70.80

Baileys Qualified

1

Codar

Charlotte Bennett

170

70.80

Baileys Qualified

3

Corbally Bobby

Sam Rees

168

70.00

 

4

Interessant

Natasha Brassett

167

69.50

 

5

Trevescan Diamond

Karen Jones

166

69.10

 

5

Tweedle Dum

Grace Boulton

166

69.10

 

 

Try your Luck

Cally Osborne

163

67.90

 

 

Coswarth Glad Rags

Anne Richardson

162

67.50

 

 

Zeus of Gemini

Jess Robson

161

67.00

 

 

Willow

Margaret Latham

161

67.00

 

 

Casper

Dawn Ellis

160

66.60

 

 

Bit of a Devil

Christie Pascoe

153

63.70

 

 

Liostro

Laura Hull

152

63.30

 

 

Hollyday

Laima Davies

149

62.00

 

 

Demi

Emily Matthew

148

61.60

 

 

Seamus

Inger Kavanagh

147

61.20

 

 

Sonny Jim

Leia Massey

142

59.10

 

 

Fleur

Ali Felton

141

58.70

 

 

Oscar

Dom Mills

 

 

H/C

 

Class 4b - OPEN - Freestyle to Music: Novice

Place

Horse

Rider

Points

Percentage

Notes

1

Talisman

Gwen Knight

131.5

73.00

 

 

Volnay

Lauren Hatton

 

 

DNS

Class 4a - OPEN - Freestyle to Music: Prelim

Place

Horse

Rider

Points

Percentage

Notes

2

Willow

Margaret Latham

125.5

69.70

 

3

Firefly Imp

Dee Hall

118

65.50

 

 

Quest for Gold

Jane Dyer

 

 

DNS

 

Class 5 - OPEN - Baileys Horse Feeds Middle of the Road: Novice No30 (2006)

Place

Horse

Rider

Points

Percentage

Notes

1

Codar

Charlotte Bennett

178

68.40

Baileys Qualified

2

Tweedle Dum

Grace Boulton

176

67.60

Baileys Qualified

3

Paybacktime

Maggie Docking

176

67.60

 

4

Audacia

Sam Rees

173

66.50

 

5

Trevescan Diamond

Karen Jones

170

65.30

 

6

Seamus

Inger Kavanagh

165

63.40

 

 

Interessant

Natasha Brassett

161

61.90

 

 

Springwell Blue

Rosa Bean

138

53.00

 

 

Oscar

Dom Mills

 

 

H/C

 

Penshanda

Nicky Lampshire

 

 

RT

 

H.S. Emlyn

Sally Hall

 

 

DNS

 

Volnay

Lauren Hatton

 

 

DNS

 

Class 6 - OPEN - Baileys Horse Feeds High Performance Stakes: Elementary 44 (2002)

Place

Horse

Rider

Points

Percentage

Notes

1

Paybacktime

Maggie Docking

160

64.00

Baileys Qualified

2

Talisman

Gwen Knight

160

64.00

Baileys Qualified

 

Springwell Blue

Rosa Bean

135

54.00

 

 

Penshanda

Nicky Lampshire

 

 

RT

 

H.S. Emlyn

Sally Hall

 

 

DNS

 

 

 

 

 

 

 

 

2017 duty rota Icon

2016 Icon DiaryDates 2

2016 Icon LatestNewswhite

2016 Icon ShowResults