Qualification Criteria:

Entries in all classes qualify - Combination with most points accumulated across all classes at all levels over all 5 shows.

Points League Standing

Position Rider Horse Points
1 Emma Pill Trewedna May 43
2 Mary Gwennap Snac 39
3 Inger Kavanagh Seamus 36
4 Dee Hall Firefly Imp 31
4 Maggie Docking Bou Two 31
6 Dympna Gethin Rahugh Girl 25
7 Nicola Martin Woody 20
8 Kirstie Mcpherson Glen 18
8 Jean Buckland Court Esquire 18
8 Trish Duval Jump Start 18
11 Laima Davies Hollyday 17
11 Charlotte Ruddock Frank 17
13 Melissa Mitchell Crimson Dawn 16
14 Chrissie Hogg Yorkie 15
14 Hannah Care Bertie 15
14 Lee Lashbrook Doonmore Steel 15
17 Alannah Angilley Harry 14
17 Beth Taylor Murphy 14
17 Gill Plumbley Pacific Way 14
20 Sabine Smith St Mawgan Targa 13
20 Lyn Prym Max 13
22 Sally Weedon Desert Storm 12
22 Grace Boulton  Our Gingerbread Man 12
22 Jules Praed Enigma 12
22 Jules Praed Nazgul 12
26 Sarah Higman Hello Ditto 11
26 Georgina Young Lanelands Tregarrion 11
26 Dobs Rusden Dennis 11
26 Paula Tippett North Country Knight 11
26 Anna Hoskins Jasper 11
31 Katie Davey Womble (Tresorya Carwyn) 10
31 Lucy Whetman Greenwith Islay 10
31 Lucy Quick Oola 10
31 Libby Gill Sherbert 10
35 Karen Hurst Double Dutch 9
35 Sarah Baldwin Viriato 9
35 Stephanie Martin Caragloose Celtic Storm 9
38 Sarah Fletcher Thepenniesdropped 8
38 Margaret Latham Willow 8
38 Cally Osborne Ellie 8
41 Mary Thomason Rude Boy 7
41 Dawn Evans Rosie 7
41 Karen Hurst Cody 7
41 Melodie Manners Gwyngala Emma 7
41 Gill Turner Rory 7
41 Lauren Hatton Tufty 7
47 Jade Booton Zennor 6
47 Michelle Pepper Smith Lenordini 6
47 Ruth Trethowan Caramax 6
47 Emma Staton Buckland Romantic 6
47 Tanya Pascoe Bo 6
47 Jane Angilley Madison 6
53 Cathrine Wood Penny 5
53 Jade Booton Jazz 5
53 Linda Taylor Maggie 5
53 Dom Mills Petal 5
53 Abi Bulley A Merry Mischief 5
53 Heather Child Benjamin Briton 5
53 Michelle Pepper Smith Biggles 5
53 Heidi Duckworth Solomon 5
53 Chris Ellis Coumroe Floss 5
62 Anna Hoskins Alfie 4
62 Lucy Collinge Pepper 4
62 Mandy Lean Aughlish Castillio 4
62 Ruth Pudney Haarlem 4
62 Claire Sexton Jem 4
67 Kirstie Mcpherson Connie 3
67 Abi Doutreligne Richards Chytan Carn Grey 3
67 Jane Angilley Rosewall Hill Jet 3
67 Grace Boulton Glasson Rose 3
67 Dobs Rusden   3
67 Peter Ramsey Magic 3
67 Sarah Jane Brown Rising Sun Lady 3
74 Paula Tippett Top Hat N Tails 2
74 Grace Boulton Ralph 2
74 Sarah Jane Brown Fliss 2
74 Polly Jukes Willow 2
74 Claire Martin Sammy 2
74 Teal Anthoney Lebree 2
80 Alice Lamming Delaney 1
80 Emma Burden Daniel 1
80 Morwenna Foster Maisie 1
80 Margaret Latham Rocky 1

Updated 23rd April